Mēs to paveicām

Kontakti

Jānis Braželis

janis@bemebel.lv

266 870 27
Vairāk

Materiāli mēbeļu izgatavošanai I

Mēbeļu izgatavošana iespējama no dažādiem materiāliem – gan dabīgiem, gan pus-dabīgiem gan mākslīgiem. Ne vienmēr mākslīgs uzreiz jāuztver kā slikts, gan dabīgiem, gan mākslīgiem mēbeļu izgatavošanas materiāliem ir savi plus un mīnusi, par to pastāstīsim rakstu sērijā par materiāliem.

Iesākumā par dabīgu un pusdabīgu materiālu izmantošanas īpatnībām mēbeļu izgatavošanā.

Latvijā populārākie zināmie dabīgie materiāli mēbeļu izgatavošanai ir ozols, osis, dižskābārdis, bērzs, alksnis, priede. No šādiem materiāliem izgatavotas mēbeles dēvē arī par masīvkoka mēbelēm.

iebuvejama_virtuve

Lielai daļai mēbeļu pasūtītāju dabīgais koks ir tuvs un patīkams, jo, iespējams, zemapziņā saistās ar mūsu reģiona seno iedzīvotāju māju celtniecību un mājas iekārtu. Koks mūsu platuma grādos rada papildus siltuma sajūtu, un tas, protams, arī ir cēlmateriāls, kas, izmantots mēbeļu izgatavošanā, ceļ interjera vērtību saimnieka un viņa viesu acīs. Taču mēbeļu izgatavošana no dabīgā koka nebūt nav vienkārša. Lai izgatavotu kvalitatīvas un patīkami ekspluatējamas mēbeles, koks ir pareizi jāsagatavo darbam, lai novērstu gatavo mēbeļu plaisāšanu, ”staigāšanu” jeb apjoma maiņu un ”vērpšanos” mitruma un temperatūras svārstību ietekmē. Izgatavojot detaļas mēbelēm, piemēram, iebūvējama skapja durvis vai virtuves mēbeļu fasādes, kokmateriāls arī nopietni jāapstrādā gan, lai turpinātu ļaut tam elpot, gan lai pasargātu no dažāda veida bojājumiem.

Tas lielā mērā izskaidro arī dabīgā koka mēbeļu izgatavošanas izmaksu veidošanos.

mebeles

Pie dabīga koka mēbeļu labajām īpašībām jāuzskaita materiāla izturība un ”pamatīgums”, mēbeļu ilgmūžība un arī patīkamais aromāts telpā un apziņa par dabīga materiāla klātesamību jūsu ikdienas apkārtnē.

Masīvkoka mēbeļu mīnuss ir ne tikai to augstās izmaksas, bet arī kaprīzā ekspluatācija. No dabīgā koka izgatavotas mēbelesvirtuves, iebūvējamie skapji, vannasistabas mēbeles, galdi, arī durvis u.c. mēbeles pieprasa telpās uzturēt nemainīgu temperatūras un mitruma līmeni. Līdz ar to nebūtu ieteicams  dabīgo koku izmantot tādu mēbeļu izgatavošanā, kuras bieži saskaras ar mitrumu – tās ir vannasistabas mēbeles un virtuves mēbeles.

Ja ir vēlme arī šādās telpās mēbeļu izgatavošanai izmantot dabīgo koku, tad ieteicams to izmantot tikai redzamajām daļām – mēbeļu fasādēm un virsmām, bet karkasu izgatavot no cita materiāla. Lai uzturētu jums izgatavotās koka mēbeles vienmēr glītas, tās ir rūpīgi jākopj ar speciāliem līdzekļiem, jau izgatavošanas procesā tām iespējama arī speciala apstrāde, lai materiālu piemērotu konkrētās mēbeles izgatavošanai.

Dabīgo materiālu mēbeļu izgatavošanā iespējams izmantot arī tikai daļēji. Par pusdabīgu materiālu mēbeļu izgatavošanā uzskatāms:

finierēts materiāls – tas ir samērā augstvērtīgs mēbeļu izgatavošanas materiāls, jo to izgatavo no kokmateriāla finiera plātnēm (finierskaidu plātnes), ko aplīmē ar dabīgo koksnes kārtu, dēvētu par nažfinieri. Nažfinieris savu nosaukumu ieguvis no savu sastāvdaļu – līdz 3mm biezu koka skaidu – līdzības ar naža asmeni. Nažfinieris ir svarīgākais finierētā mēbeļu izgatavošanas materiāla ārējā izskata noteicējs.

mebelesVizuāli finierētas korpusa mēbeles izskatīsies kā gatavotas no dabīgā koka, iespējams izmantot visaugstvērtīgāka koka dekorus (t.i. nažfinierus – dekors, runājot par mēbeļu materiāliem, nozīmē plātņu materiāla dekoratīvo virsmas apdari). Lai palielinātu no šāda materiāla izgatavotu mēbeļu ilgmūžību un atvieglotu to kopšanu, to mēdz piesūcināt ar dabīgām eļļām (kas gan neatgriezeniski liedz šīs mēbeles apstrādi ar citiem materiāliem nākotnē).

Viens no šī mēbeļu izgatavošanas materiāla mīnusiem ir tas, ka, tā kā sastāv no vairākām plānām plāksnēm, nav iespējami dekoratīvi iefrēzējumi no finierējuma izgatavotas mēbeles virsmā.

Ar mākslīgu materiālu īpašībām mēbeļu izgatavošanā un ekspluatācijā piedāvājam iepazīties rakstā: Materiāli mēbeļu izgatavošanai II.